Cienka granica między plagiatem inspiracją

Algorytm Ady. Niezwykła biografia Ady Lovelace to publikacja Jamesa Essingera

Kobieta, która chciała być naukowcem

Algorytm Ady. Niezwykła biografia Ady Lovelace to publikacja Jamesa Essingera (https://www.taniaksiazka.pl/algorytm-ady-james-essinger-p-1324626.html), który przybliża czytelnikowi perypetie córki Lorda Byrona. Autor od razu stawia tezę, jakoby to właśnie odkrycie kobiety sprawiło, że era komputerów mogła rozpocząć się już 200 lat temu. Naukowcy, którzy rozwijali swojej kariery w tym samym czasie, co Ada, nie byli w stanie zrozumieć jej skomplikowanych obliczeń. Jej partner naukowy, który musiał wspomóc jej badania (ponieważ czasy nie pozwalały jej na podjęcie edukacji i pracę naukową w pojedynkę), przywłaszczył sobie większość jej pomysłów, na co nie mogła w żaden sposób zareagować. Czy faktycznie Ada Lovelace została ograbiona z własności intelektualnej?

Nie mamy wątpliwości, że autor od samego początku stoi po stronie swojej bohaterki i przedstawia ją wyłącznie w dobrym świetle. Jedyne, przy czym poddaje jej działanie pod wątpliwość, to jej nieświadomość co do rangi algorytmu, który opracowała. Prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy z tego, że w innych okolicznościach mogłaby znacząco zmienić bieg cywilizacji. Książka nie omija też perypetii związanych z jej ojcem, który nie podziela entuzjazmu córki co do podjętej przez nią ścieżki zawodowej. Z jednej strony jest zadowolony z faktu, że córka nie pragnie wyłącznie wygodnego, arystokratycznego życia u bogu męża z prestiżowym zawodem, z drugiej martwi się, że Ada próbuje na siłę coś udowodnić. Sobie i światu.

Charles Babbage – zbawca i złodziej

Ada łączy swoje siły z Charlesem, którego pełnoprawne wykształcenie i praca naukowa pozwolą jej na swobodny dostęp do materiałów naukowych, których nie zdobyłaby na własną rękę. I tu zaczynają się schody, ponieważ Charles w pewnym momencie przypisze sobie wszystkie odkrycia Ady, mimo iż wielokrotnie będzie mu udowodnione, że nie będzie rozumiał wszystkich jej zapisów. Bohaterka nie zostanie przez ponad dziesięć lat doceniona, z czego zdaje sobie sprawę. W pewnym momencie nie liczy się dla niej uznanie i splendor, ale praca sama w sobie, która może okazać się przełomową.  Proto-program, który opracuje w swoich notatkach okaże się wiele lat później kluczowym dokumentem przy konstruowaniu komputera. W czasach jej współczesnych zostanie nazwana szarlatanem i nieukiem, który nie potrafi trzymać się podstawowych wzorów.

Szczęśliwie zachowało się mnóstwo zapisków Ady – od notatników, poprzez dzienniki pracy, listy do kolegów oraz oficjalne zapytania do naukowców matematycznych, do których niejednokrotnie kierowała zapytania natury zawodowej. Dokumenty nie pozostawiają wątpliwości, że praca Ady nie jest wyłącznie inspiracją dla pracy Babbage’a.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com